9 otázek, na které se klienti stydí zeptat

K zamyšlení nad tímto tématem mě přivedla moje sestra, které jsem k narozeninám koupil tělový rituál v jednom luxusním hotelu. Kromě kadeřníka si na služby v oblasti krásy příliš nepotrpí (v tom spolu stále trochu bojujeme ☺) a já jí chtěl ukázat, jak krásná a příjemná některá ošetření mohou být a jak si celou atmosféru může parádně užít.

Do podobného spa se tedy chystala úplně poprvé a přiznala, že se cítí nesvá a vyptávala se mě na různé věci včetně např. dává se tam nějaké dýško? To se budu svlékat do naha? Mám se ozvat, kdyby mi něco nebylo úplně příjemné? A co když se stydím za svoje tělo?
Napřed mi to otázky přišly komické, ale pak zablikala kontrolka v mé hlavě a já si uvědomil, že podobné otázky neslyším vůbec poprvé a bylo by dobré se nad nimi zamyslet.

Provozujete masážní studio nebo spa? Máte jej už delší dobu? Pak jsou možná některé věci pro Vás samozřejmé a jsou to ty, které jste možná všem po otevření Vašeho provozu vysvětlovali. Pak nastoupila běžná rutina a Vy jste si řekli, že přece nemusíte dokola opakovat každou blbost, kterou každý už přece dávno ví.
To je naprosto normální reakce a stává se to nám všem, kteří se delší dobu pohybujeme v jednom oboru. Jenže zapomínáme na to, že některé „samozřejmosti“ mohou být ostatním úplně cizí nebo nejsou pro ně důležité. Také to mohou být klienti, kteří jsou v podobném zařízení poprvé v životě a vůbec netuší, jak se mají chovat a co si mohou dovolit.

TIP

Zkuste si třeba následující text vytisknout na poslední stranu Vašeho ceníku nebo jej vložte jako přílohu ve formě informačního letáku do Vašeho menu služeb. Mohli byste tím třeba předejít trapným situacím, klientově nejistotě a ti navíc ocení, že o nich přemýšlíte a snažíte se jim pomáhat. (pokud provozujete salon nebo spa sami, první bod pochopitelně vynechejte)

Tady jsou. 9 otázek a odpovědí na které klienti myslí, ale bojí se zeptat

1) Mám dát spropitné?

Spropitné není žádná norma a je jen na Vás, jestli jej někomu věnujete. Většinou jej dnes terapeuti ani neočekávají. Jestliže jdete na proceduru ve spa nebo hotelu a byli jste se službou spokojeni, místo něj můžete jako poděkování doporučit terapeuta třeba známým nebo rodině.

2) Mám si nechat spodní prádlo?

Dnes je zcela běžné, že jsou Vám nabídnuty jednorázová tanga, dámská i pánská. Aby se Vaše vlastní spodní prádlo neumazalo masážním prostředkem. Neváhejte o ně požádat.

3) Co když zjistím, že jsem slintal?

Mnoho lidí se během masáže propadá do hlubšího spánku a když se probudí, zjistí, že je od slin polštářek nebo lehátko. Je to VELMI běžné a často se to stává, když lidé leží na bříše, tváří dolů. Nebojte se požádat terapeuta o ubrousky.

4) Bude terapeut v kabině, když se budu svlékat?

Není třeba se obávat, terapeut vždy opustí prostor, abyste měli soukromí při svlékání a uložení se na lehátko. Nemusíte spěchat s obavou, že někdo za Vámi může vejít. Terapeut vždy klepe a ptá se, jestli jste připraveni a může vstoupit.

5) Měl(a) bych mluvit během masáže?

Někteří lidé při masáži rádi mluví, ale rozhodně nemusíte terapeuta bavit. Doporučuje se klidně zavřít oči a relaxovat, masáž bude mít větší terapeutický účinek.
Sportovní, rekondiční nebo hloubkové masáže jsou typy masáží, které vyžadují větší zpětnou vazbu. Když terapeut pracuje více do hloubky svalů, bude se chtít ujistit, že tlak není příliš bolestivý.
Vždy se nahlas ozvěte když
– je Vám příliš zima nebo horko
– cítíte nepříjemnou bolest
– máte nějaké otázky týkající se masáže
– je něco, co jste zapomněli zmínit během úvodní konzultace

6) Co když dostanu erekci?

Někteří muži mají zábrany jít na tělová ošetření, protože se obávají, že budou mít erekci. Nebo nejsou schopni se díky této obavě u ošetření uvolnit.
Není žádný důvod být v rozpacích. Je naprosto normální, že jemnější dotyk na jakékoliv části těla může aktivovat parasympatický nervový systém, který může způsobit částečnou nebo úplnou erekci. Terapeuti (muži i ženy) to chápou a budou takovou příhodu ignorovat.
Pokud máte stále obavy, můžete mít na sobě třeba plavky, které poskytnou větší podporu než jednorázové prádlo.

7) Tlak není dost hluboký, ale nechci urazit terapeutovu techniku. Co mám dělat?

Otevřeně s terapeutem komunikovat. Mějte ale také na paměti mýtus, že masáž musí vždy bolet, aby byla účinná.
Dobrá pomůcka – na stupnici od 1 (nebolí) do 10 (velmi bolí) by měl tlak u hloubkové masáže odpovídat zhruba stupni 6-7.

8) Stydím se za některé partie svého těla a nechci, aby je terapeut viděl. Jak se mám zachovat?

Lidé mohou být rozpačití z různých důvodů. Nejčastější jsou
– mám nadváhu
– jsem na těle nadměrně ochlupený
– mám akné na obličeji nebo zádech
– mám ošklivé nohy
– mám jizvy
Jestli jste obzvláště citliví na určité partie, požádejte terapeuta, aby tuto oblast vynechal a přikryl ji. Můžete také zvolit jiný druh tělového ošetření, které se provádí přes oblečení, jako je shiatsu nebo thajská masáž.
Nezapomeňte poskytnout úplné a přesné informace o svých omezeních v úvodním dotazníku, aby si byl terapeut vědom určitých opatření a případných kontraindikací.

9) Raději bych chtěl(a) jít k ženskému terapeutovi. Měl bych o to požádat?

Někteří muži se necítí úplně pohodlně při masáži prováděné terapeutem – mužem. Může to být způsobeno zastaralými sociálními stereotypy nebo ze strachu z erekce při masáži. Také některé ženy spíše vyhledávají terapeuty – ženy, protože říkají, že se u nich více uvolní.
Tímto jsou terapeuti – muži částečně diskriminováni, i když je jejich odbornost často špičková. Mohl by to být důvod, abychom se zamysleli nad předsudky v těchto službách a uvědomili si, že žijeme v moderní době.