Spát neodlíčená? Můžete se dočkat šoku jako účastnice jednoho vědeckého experimentu

  • Průzkum v Anglii odhalil, že celá třetina žen se před spaním neodličuje alespoň dvakrát týdně.
  • Účastnice testu, Anna, po dobu jednoho měsíce pravidelně ráno používala make up, ale před spaním se po celou dobu neodličovala.
  • Odborníci nakonec potvrdili, že její pleť díky tomu zestárla o 10 let.

A teď upřímně. Vždy se odličujete před spaním? Každý večer? I když přijdete nad ránem po flámu domů nebo když usnete na pohovce u televize?

Nejste samy. V průzkumu se třetina žen přiznala, že se nezvládnou odlíčit asi 2x týdně. A jsou to přitom ty samé ženy, které jsou přesvědčeny, že zanedbáváním správné péče budou mít pleť sušší, citlivější a řasy daleko křehčí…

Možná si řeknete „jak by mi mohla trocha makeupu přes noc uškodit?“ A nepřeceňuje se to odličování trochu? Není to jen nafouknutá bublina, kdy se nám výrobci kosmetiky snaží prodat více produktů, které ani nepotřebujeme?

Tak se podívejme, jak probíhal zmíněný test:

Anna, která se testu zúčastnila, měla za úkol si každé ráno umýt obličej ve sprše, ale nesměla použít žádná odličovadla. Pak se nalíčila jako normálně a celý proces opakovala denně po dobu jednoho měsíce.

Její pleť byla před začátkem testu zanalyzována v Queen Anne Medical Centre speciální 3D kamerou, která přesně zobrazuje úroveň pigmentace, rozšířené póry, narušené kapiláry a hloubku vrásek, aby výsledky testu byly objektivní a jasně měřitelné.

A výsledek po 30ti dnech?

Před                                                      Po
anna-experiment-217x300   anna-experiment-po-217x300

  • Kamera ukázala, že se nerovnost pleti prohloubila v různých částech obličeje o 10-20%.
  • Pleť byla výrazně dehydratovaná s hlubšími vráskami.
  • Zvýšila se zarudlost a citlivost.
  • Snímky dokázaly, že póry se zvětšily asi o 5%.

Závěr expertů

Odborníci odhadli, že pleť během experimentu biologicky zestárla o 10 let. Svůj obraz v zrcadle komentovala i sama Anna:

„Můj obličej skutečně zestárnul o deset let během měsíce. A to jen proto, že jsem si obličej nečistila od makeupu. Mám strach, že jsem si pleť trvale poškodila.“

Naštěstí ji uklidnila dermatoložka, Dr. Stefanie Williams, ředitelka European Dermatology London clinic: „Trvalé poškození po čtyřech týdnech nenastane”, řekla. “Ale dlouhodobé nedostatečné čištění pleti by mohlo její stav velmi negativně ovlivnit do budoucna. Největším problémem je hromadění látek znečišťujících životní prostředí v naší pleti, které generují volné radikály. Tyto systémy přispívají k rozpadu kolagenu a elastinu, tedy struktury, která udržuje pleť mladou.”, dodává.

“Už nemusíte pokračovat, od dnešního dne bude odlíčení vždy číslo 1 na mém seznamu úkolů, ať se bude dít cokoliv”, uzavírá Anna.

Zdroj: www.dailymail.co.uk