Cena služeb není lék na covid

Poměrně často se v poslední době objevují v různých skupinách kosmetiček na sociálních sítích příspěvky a dotazy, jak řešit nepříznivé dopady lockdownů, zapříčiněných koronavirem.

Některým salonům během posledního roku ubyli klienti a pochopitelně se snaží všemi možnými způsoby přilákat nové zákazníky a situaci vrátit do starých kolejí. Občas se ale majitelé těchto salonů uchylují k tomu nejhoršímu řešení – přechodnému snížení cen svých služeb na minimum v domnění, že na to lidé nejvíce uslyší.

Stejným způsobem postupovala i majitelka jednoho studia, otevřeného někdy v létě 2019, která si u mě objednala online konzultaci. Potřebovala, abych jí poradil, jak po znovuotevření oslovit a získat co nejvíce nových klientů, protože už vloni o jejich část přišla.

Z fotografií se prostory tohoto salonu zdály opravdu nadstandardní, byl velmi dobře vybavený a krásně zařízený. Také webové stránky měl salon profesionálně zpracované, stejně jako veškeré propagační materiály. Navíc majitelka tvrdila, že dbá na to, aby její dva zaměstnanci byli řádně vyškolení a odváděli svoji práci co nejlépe.

Na první pohled by se zdálo, že je to skvělý salon, který nabízí prvotřídní služby pro náročné klienty, ale jen do té doby, než se člověk začetl do ceníku. Razantně snížené ceny tomu totiž absolutně neodpovídaly. A v tuto chvíli nastává zásadní problém – slibný první dojem je rázem pryč a rychle přestáváte věřit, že je salon tak dobrý, jak se prezentuje.

Nejasná marketingová sdělení způsobují u klientů zmatek a pochybnosti!

Prosperující salon, postavený na pevných základech, musí jako židle stát na čtyřech nohách, tzv. 4P marketingového mixu:

  • Place (místo, kde se salon nachází a jak to v salonu vypadá)
  • Product (výrobky, služby)
  • Price (cena služeb, produktů)
  • Promotion (budování značky a veškerá propagace a marketing salonu)

Pokud všechny body nejsou dokonale vyvážené a jedna noha pomyslné židle je kratší než ty ostatní, základy salonu a podnikání přestávají být stabilní a můžou se sesypat jako domeček z karet.

Když salon stojí na skvělém místě a vypadá úžasně, všemi komunikačními kanály o sobě hlásá, že má skvělé služby a tvrdí, že se v něm pracuje s prvotřídním materiálem, pak ovšem nepřiměřeně nízké ceny naznačují pravý opak.

Jestliže ceny neodpovídají získanému dojmu a příslibu kvality a úrovně salonu, vysílají klientům matoucí zprávu, která v nich vyvolá vážné pochybnosti a s naprostou jistotou poškodí důvěru v salon jako celek.

Ať chceme, nebo ne, když hodnotíme službu nebo výrobek, které jsou levné, drtivá většina z nás podvědomě předpokládá, že nemají nejlepší kvalitu. Tuto skutečnost potvrzuje mnoho vědeckých studií a výzkumů, které také jednoznačně ukazují, že cena něčeho do určité míry určuje také jeho hodnotu a kvalitu v mysli nakupujících.

Nejlepší a nejziskovější přístup tedy je, aby vaše služby, servis a zkušenosti klientů byly prvotřídní, ale za odpovídající cenu. 

Víte, že svoje služby nikdy nemůžete nabízet a prodávat všem. A pokud jste se rozhodli, že váš salon má být pro náročnou klientelu a cena bude odrážet váš příslib kvality a servisu, nemusíte se bát. Potenciální zákazníci velmi dobře chápou, že výborná služba má také svoji hodnotu rádi do ní své peníze investují.